Czas przygotowania:
60 min.
Czas gotowania:
25 min.
Całkowity czas:
625 min.

Czerwona fasola adzuki nadaje temu japońskiemu ryżowi apetyczne, różowe zabarwienie oraz łagodny, kremowy smak. Danie to jest warte spróbowania, szczególnie przez osoby, które lubią potrawy orientalne.

Składniki:

  • 100 g suszonej fasoli adzuki, namoczonej co najmniej przez 8 godzin
  • 200 g kleistego ryżu
  • ½ łyżeczki soli
  • 2 łyżki czarnego sezamu

Przygotowanie:

1Odlać namoczoną fasolę i przepłukać ją zimną, bieżącą wodą. Włożyć do rondla, zalać dużą ilością zimnej wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować na bardzo dużym ogniu 10 minut, zmniejszyć ogień na maleńki i gotować 35-45 minut, aż zrobi się bardzo miękka.

2Odlać fasolę w cedzaku ustawionym na dużej misce, ale zachować czerwony wywar. Odstawić go na około 30 minut, by ostygł.

3Przepłukać ryż zimną wodą, aż spływając z niego, będzie przejrzysta. Odsączyć ryż, dodać do czerwonego wywaru i moczyć godzinę.

4Odlać ryż, zachować czerwony płyn jak poprzednio. Wymieszać ryż z ugotowaną fasolą i włożyć do dużego rondla. Dodać taką samą objętość czerwonego płynu, w razie potrzeby dopełnić świeżą, zimną wodą. Dodać sól i wymieszać.

5Doprowadzić do wrzenia. Zamieszać, zmniejszyć ogień na mały i gotować około 15 minut, aż ryż wchłonie niemal cały płyn. Zamieszać ponownie, przykryć szczelnie pokrywką i zmniejszyć ogień. Zostawić na ogniu 10 minut, nie podnosząc pokrywki.

6Przełożyć ryż z fasolą do salaterki i spulchnić widelcem. Posypać sezamem i podawać.

Porcja dla:

4 osób