Czas przygotowania:
20 min.
Czas gotowania:
10 min.
Całkowity czas:
30 min.

Ta panierowana, smażona cebula z pikantnym dipem to gwarantowany hit na każdej imprezie!

Składniki:

  • 1/2 szklanki majonezu
  • 1 łyżka ketchupu
  • 2 łyżki kremowego sosu chrzanowego
  • 1/3 łyżeczki papryki w proszku
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/8 łyżeczki suszonego oregano
  • 1 szczypta mielonego czarnego pieprzu
  • 1/3 łyżeczki pieprzu cayenne

Przygotowanie:

1Dip: w średniej misce wymieszać majonez z ketchupem, chrzanem, 1/3 łyżeczki papryki, 1/4 łyżeczki soli, 1/8 łyżeczki oregano oraz szczyptą czarnego pieprzu i pieprzu cayenne. Przechowywać sos w lodówce do momentu kiedy będzie potrzebny.

2Panierka: w średnim naczyniu roztrzepać jajko i dodać mleko. W osobnym naczyniu wymieszać mąkę z solą, pieprzem cayenne, papryką, pieprzem, oregano, tymiankiem i kuminem.

3Przygotowanie cebuli: obrać cebulę i odciąć jej górną i dolną część (po ok. 1 cm). Za pomocą cienkiego noża wyciąć rdzeń cebuli o średnicy 2,5 cm. Następnie bardzo ostrym długim nożem ponacinać cebulę w kilku miejscach ku dołowi, aby uformować „płatki”: najpierw przeciąć cebulę przez środek do około trzech czwartych jej wysokości, następnie obróć ją o 90 stopni i zrobić takie samo cięcie, pod kątem prostym do pierwszego, tak by na górze powstał krzyżyk. Następnie przeciąć ćwiartki cebuli na połówki i znów na pół, aż przetnie się ją 16 razy. Uwaga: nie przeciąć cebuli do samego dołu! (Ostatnie 8 cięć będzie trudne, więc trzeba to robić ostrożnie.)

4Powstałe w ten sposób „płatki cebuli” rozłożyć na boki. Aby trzymały się oddzielnie, można zanurzyć cebulę na 1 minutę we wrzątku, a następnie w zimnej wodzie.

5Zanurzyć cebulę w mleku z jajkiem, a następnie obtoczyć dobrze w mące z przyprawami. Ponownie rozdzielić płatki i wsypać między nie trochę mąki. Gdy cebula jest już dobrze pokryta panierką, jeszcze raz zanurzyć ją w mleku z jajkiem, po czym znowu obtoczyć w mące. To dwukrotne zanurzenie zapewni naprawdę dobrą panierkę, ponieważ podczas smażenia część powłoki i tak odpadnie.

6Rozgrzać olej w garnku lub frytkownicy do 175°C. Oleju musi być tyle, by podczas smażenia cebula była w nim całkowicie zanurzona.

7Smażyć cebulę (płatkami do góry) przez 10 minut, aż będzie brązowa. Rumianą cebulę wyjąć i osuszyć na papierowym ręczniku. Rozsuwając jej płatki, otworzyć szerzej środek, by móc w nim umieścić małe naczynie z dipem.

Porcja dla:

6 osób