Czas przygotowania:
10 min.
Czas gotowania:
20 min.
Całkowity czas:
30 min.

To zdrowe danie doskonale nadaje się na obiad dla dzieci. Wystarczy wstawić na krótko do opiekacza okrojone z tłuszczu steki z szynki, nałożyć na wierzch krążki ananasa i polać czatnejem z mango. Steki podaje się z ryżem i sałatką jarzynową, skrapiając wszystko pysznym sosem pomarańczowym.

Składniki:

  • 250 g ryżu długoziarnistego
  • 2 steki z szynki, okrojone z tłuszczu (ok. 225 g każdy)
  • 225 g ananasa z puszki
  • 2 łyżki czatneju z mango
  • 300 ml soku pomarańczowego

Przygotowanie:

1Wrzucić ryż do wrzątku i gotować 10–12 minut lub zgodnie z przepisem na opakowaniu, aż będzie miękki.

2Rozgrzać mocno opiekacz. Przekroić steki na połówki i ponacinać krawędzie, by nie wyginały się podczas opiekania. Ułożyć na dnie brytfanny 5 cm poniżej grzałki i opiekać przez 5 minut.

3Obrócić na drugą stronę. Odsączyć krążki ananasa, zachować sok. Przekroić każdy na pół. Ułożyć po dwie połówki na każdym steku i poprószyć odrobiną pieprzu. Wyłożyć na wierzch nieco czatneju z mango. Wymieszać sok z ananasów z sokiem pomarańczowym i polać steki. Wstawić do opiekacza na kolejne 5 minut.

4Dodać mrożone warzywa do rondla z ugotowanym ryżem i wymieszać. Podgrzewać 2 minuty, a następnie odlać. Przełożyć na talerze, a obok ułożyć po jednym steku z ananasem.

5Przelać sos z brytfanny do małego rondla, dodać mąkę kukurydzianą, wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Gotować, mieszając, 1–2 minuty, aż zgęstnieje. Doprawić sos do smaku pieprzem, a następnie skropić nim ryż i steki.

Porcja dla:

4 osób