10 min.
50 min.
60 min.
Wiele osób nie podjęłoby się przyrządzenia tej potrawy, uważając, że upieczenie ciasta ptysiowego jest trudne. Nic bardziej błędnego! Ciasto ptysiowe jest łatwe i można je zrobić wcześniej, uformować z niego krążek i upiec tuż przed podaniem. Nadzienie również można przyrządzić zawczasu.
Składniki:
- 55 g masła
- 75 g mąki
- 2 jajka, roztrzepane
- 55 g sera gruyeère, drobno startego
- ¼ łyżeczki pieprzu kajeńskiego
Przygotowanie:
1Rozgrzać piekarnik do temperatury 220°C. Przyrządzić ratatuję. Skropić dno dużej brytfanny oliwą, wrzucić kawałki bakłażana, cukinii, czerwonej i zielonej papryki, cebuli i czosnku. Wymieszać, by warzywa pokryły się oliwą i piec 35–40 minut, aż przyrumienią się i zmiękną. Przewrócić je raz na drugą stronę po 20 minutach.
2Przyrządzić ciasto ptysiowe. Włożyć masło do rondla i wlać 150 ml wody. Podgrzewać na małym ogniu, aż masło się roztopi, doprowadzić do wrzenia. Gdy woda zawrze, zdjąć rondel z ognia i szybko wsypać mąkę. Ucierać drewnianą łyżką, aż ciasto utworzy kulę. Odstawić na 2 minuty, by przestygło. Stopniowo dodawać jajka, cały czas ucierając, aż powstanie jednolite, gęste ciasto. Nadal ucierając, dodać ser i pieprz kajeński.
3Przełożyć ciasto ptysiowe do nasmarowanego okrągłego lub owalnego naczynia żaroodpornego o pojemności 1,2 l, żeby utworzyło pierścień wzdłuż ścianek. Wstawić do piekarnika (o tej samej temperaturze) i piec około 25 minut, aż ciasto ładnie wyrośnie i się przyrumieni (w czasie pieczenia ciasta nie otwierać piekarnika).
4Kiedy pierścień z ciasta jest gotowy, przełożyć fasolę do rondla. Dodać pokrojone pomidory z puszki, natkę pietruszki, posiekany tymianek oraz sól i pieprz. Dusić około 5 minut na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż warzywa się rozgrzeją.
5Dodać do fasoli upieczone warzywa i wymieszać. Nałożyć nadzienie łyżką do środka ciasta i podawać.
Porcja dla:
4 osób