Czas przygotowania:
30 min.
Czas gotowania:
50 min.
Całkowity czas:
140 min.

Ten tradycyjny polski chleb na jajkach jest wspaniale lekki o słodkim smaku.

Składniki:

  • 15 g aktywnych suchych drożdży
  • 120 ml (1/2 szkl.) ciepłej wody (45°C)
  • 100 g (1/2 szkl.) cukru
  • 700 ml (3 szkl.) ciepłego mleka
  • 500 g (4 szkl.) mąki
  • 6 jajek, ubitych
  • 100 g (1/2 szkl.) cukru

Przygotowanie:

1Aby sprawdzić, czy drożdże są aktywne należy w dużej misce zanurzyć je w 1/2 szklance ciepłej wody i sprawdzić czy się lekko spienią.

2W międzyczasie rozpuścić 1/2 szklanki cukru w ciepłym mleku. Ostudzić do letniej temperatury. Po wystygnięciu dodać mieszankę z mleka oraz 4 szklanki mąki do mieszaniny z drożdży. Dobrze wymieszać drewnianą łyżką. Przykryć i umieścić w ciemnym, ciepłym miejscu, aż ciasto będzie bulgotać i powiększy się dwukrotnie, około 2 godziny.

3Dodać ubite jajka, 1/2 szklanki cukru, margarynę, sól i skórkę z cytryny. Dobrze wymieszać. Rozpocząć dodawanie pozostałej mąki, stopniowo po szklance, tworząc bardzo miękkie ciasto.

4Zagnieść ciasto na posypanej mąką powierzchni, aż będzie miękkie i elastyczne, około 10 minut. Włożyć ciasto do wysmarowanej miski, obrócić, żeby natłuścić po obu stronach. Zostawić, żeby urosło w ciepłym miejscu, aż powiększy się dwukrotnie, około 2 godziny. Zagnieść ciasto na dno miski i pozwolić, aby ponownie urosło przez 30 minut.

5Podzielić ciasto na trzy części. Uformować w lekko zaokrąglone bochenki i umieścić na wysmarowanej blaszce. Zostawić, żeby powiększyło się dwukrotnie, ok. 45 minut do godziny. Utrzeć 1 jajko z 1 łyżką wody i posmarować bochenki.

6Piec w temperaturze 175°C przez 45 do 50 minut lub do momentu, kiedy bochenki będą gotowe. Po wyciągnięciu z piekarnika posmarować roztopionym masłem, żeby uzyskać miękką skórkę.

Porcja dla:

18 osób