Czas przygotowania:
30 min.
Czas gotowania:
120 min.
Całkowity czas:
150 min.

Przepis użyty został podczas jednego z wakacyjnych pobytów gdzieś w Polsce. Do wykarmienia było większa ilość „gąb” zatem postanowiliśmy upiec kurczaka. W zasadzie połączyłem przepis z książki Jamiego Oliviera oraz jakiejś książki o grillowaniu.

Składniki:

  • 1 kurczak
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 1 pęczek/doniczka oregano lub mięty
  • 3 gałązki rozmarynu
  • 1 kostka masła

Przygotowanie:

1Przygotowujemy masło ziołowe tak jak lubimy. Ja je opieram o dużą ilość natki pietruszki i czosnek. Można dodać jakieś dodatkowe zioła (oregano, lub trochę mięty ale nie jest to konieczne).

2Bierzemy całego kurczaka. Oddzielamy palcami skórę od tuszki tak aby nie przerwać skóry. Robimy to zarówno od strony dolnej (szczególną uwagę poświęcamy udkom), jak i od strony szyi. Gdy już mamy przygotowanego kurczaka to pomiędzy skórę a tuszkę pakujemy przygotowane masełko równomiernie rozkładając je pod skórą kurczaka. Z tą równomiernością nie przesadzamy i pamiętamy że pierś z kurczaka potrzebuje całkiem sporo masełka.

3Po umieszczeniu masełka przystępujemy do umieszczenia kurczaka na puszcze z piwem. Otwieramy półlitrową puszkę z ulubionym piwem i wypijamy duszkiem połowę piwa. Na puszcze zamieszczamy połówkę cytryny (tak aby cytrynowy aromat wyzwolony przez parujące piwo rozszedł się po kurczaku). Dodatkowo do środka kurczaka można wrzucić odrobinę ulubionych ziół (u mnie jest to zwykle 3 gałązki). Zatem na puszce z połówką cytryny umieszczamy kurczaka.

4Teraz pora na wiązanie. Wiążemy skrzydełka kurczaka ze sobą z przodu, udka zaś tak aby kurczak na puszce stał najstabilniej (jego środek ciężkości musi wypaść w samym środku). Pamiętamy o tym, że dokładnie obwiązujemy dolne partie kurczaka, aby całe masełko od razu nie wypłynęło nam spod skóry.

5Teraz kurczaka możemy posypać. Zabieg ten ma cel tylko wizualny. Przyprawy w masełku oddadzą swój aromat nie tylko mięsku, ale również przysmażonej skórce … zatem jej posypywanie nie jest konieczne … ale bez tego kurczak wydaje mi się strasznie blady. Używam mieszanki słodkiej i ostrej papryki z ewentualną domieszką jakiejś zasypki gilowej. UWAGA: raczej nie stosujcie do tego czystej zasypki grillowej bo zawiera ona dużą ilość soli co może spowodować że skórka będzie za słona.

6Przystępujemy do grillowania. Tu kilka ważnych uwag: *Sugeruję przygotowanie więcej żaru niż nam się wydaje … dokładanie jest trudne, gdy na ruszcie stoi gorący kurczak. * Z naszego kurczaka będzie się wytapiać przygotowane wcześniej masło. Tłuszcz skapujący na drewno oznacza ogień i niebezpieczeństwo spalenia kurczaka. Rozwiązanie jest bardzo proste z folii aluminiowej (kilka warstw złożonych w arkusz A4) budujemy coś na kształt pojemnika/brytfanki. Brytfankę umieszczamy bezpośrednio pod kurczakiem, dookoła brytfanki rozmieszczamy zaś rozżarzone węgle. Tłuszcz skapuje do brytfanki zatem pożar nam nie grozi. * Podczas grillowania nie miałem dostępu do grilla z przykrywką, a aby utrzymać wysoką temperaturę w pobliżu górnej części kurczaka trzeba go przykryć, więc proponuję zrobić zadaszenia z folii aluminiowej.

Porcja dla:

4 osób