Czas przygotowania:
10 min.
Czas gotowania:
40 min.
Całkowity czas:
80 min.

Ciasto na ten chleb wyrasta tylko raz i nie trzeba go w ogóle zagniatać, więc trudno o łatwiejszy przepis. Powstał on w oparciu o recepturę opracowaną w latach czterdziestych XX wieku. Próbowano wówczas stworzyć przepis na pożywny chleb, który każdy mógłby samodzielnie upiec w domu.

Składniki:

  • 450 g razowej mąki chlebowej, najlepiej mielonej w żarnach kamiennych
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
  • 1 łyżeczka jasnego cukru muscovado lub miodu
  • 450 g letniej wody
  • 1 łyżka białej mąki, do posypania

Przygotowanie:

1Lekko nasmarować keksówkę lub wyłożyć ją papierem do pieczenia. Pozostawić w ciepłym miejscu na czas przygotowania ciasta.

2Przesiać mąkę i sól do dużej miski. Dorzucić otręby, które zostały na dnie sita. Dodać drożdże i zrobić zagłębienie na środku. Wymieszać miód lub cukier muscovado z letnią wodą i wlać do zagłębienia.

3Wymieszać wszystkie składniki, a następnie ucierać ciasto energicznie drewnianą łyżką około 2 minut, aż będzie odchodziło od boków miski i zrobi się bardzo miękkie oraz lepkie.

4Wlać je do przygotowanej blachy, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 30 minut, aż wyrośnie i zajmie niemal całą blachę.

5Pod koniec czasu przeznaczonego na wyrastanie ciasta rozgrzać piekarnik do temperatury 200°C. Odkryć ciasto i poprószyć równomiernie białą mąką. Piec 30-40 minut, aż ładnie wyrośnie i się przyrumieni. Chleb powinien być lekki, a popukany w spód (po wyjęciu z blachy) wydawać pusty odgłos.

6Wyjąć chleb z blachy i, w razie potrzeby, wstawić jeszcze do piekarnika na 5 minut, by boki i spód stwardniały. Przełożyć na metalową kratkę, gdzie całkowicie ostygnie. Chleb ten zachowuje świeżość do 5 dni.

Porcja dla:

1 osoby