Czas przygotowania:
15 min.
Czas gotowania:
25 min.
Całkowity czas:
40 min.

Smakują wspaniale prosto z pieca. Nadają się na kanapki krajane w poprzek, na skos lub wzdłuż. Można je też łamać nad talerzem parujacej zupy.

Składniki:

  • 235 ml (1 szklanka) wody
  • 340 g (2,5 szklanki) mąki chlebowej
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1,5 łyżeczki drożdży instant
  • 1 żółtko
  • 1 łyżka wody

Przygotowanie:

1Mąkę, cukier, sól, drożdże i 1 szklankę wody umieścić w pojemniku automatu do chleba w kolejności sugerowanej przez producenta. Wybrać cykl wyrabiania ciasta i nacisnąć przycisk „Start”.

2Po zakończeniu cyklu przełożyć ciasto do wysmarowanej tłuszczem miski i obróćić, by pokryło się tłuszczem. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu na około 1 godzinę, aż dwukrotnie zwiększy swoją objętość. Ciasto jest gotowe, jeśli zrobione w nim wgłębienie nie powróci do stanu wyjściowego.

3Wyrośnięte ciasto zagnieść energicznym ruchem. Wyłożyć na lekko oprószoną mąką powierzchnię i rozwałkować na prostokąt wielkości 30×40 cm. Przeciąć na pół, tworząc dwa prostokąty 30×20 cm. Każdy prostokąt zwinąć ciasno wzdłuż dłuższego boku, usuwając ewentualne pęcherzyki powietrza. Turlając ciasto delikatnie w tę i z powrotem, uformować na końcach łagodne stożki. Ułożyć bułki na posmarowanej tłuszczem blasze do pieczenia w odległości około 7-8 cm od siebie. Porobić na nich głębokie skośne nacięcia co 4 cm, lub jedno długie wzdłuż każdej bułki. Przykryć bułki ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na około 30-40 minut, aż dwukrotnie zwiększą swoją objętość.

4Nagrzać piekarnik do 190°C. Żółtko roztrzepać z 1 łyżką wody i rozprowadzić pędzelkiem po powierzchni bagietek.

5Piec przez 20 do 25 minut w rozgrzanym piekarniku na złoty kolor.

Porcja dla:

12 osób