Czas przygotowania:
20 min.
Czas gotowania:
30 min.
Całkowity czas:
50 min.

Mój własny przepis na empanadas prosto z Argentyny! Można użyć swoje ulubione mięso, ale należy pamiętać, żeby drobno je pokroić.

Składniki:

  • 100 g tłuszczu do pieczenia (można użyć masło)
  • 2 posiekane cebule
  • 450 g mielonej wołowiny
  • 2 łyżeczki papryki słodkiej
  • 3/4 łyżeczki papryki ostrej
  • 1/2 łyżeczki rozgniecionych płatków papryki czerwonej
  • 1 łyżeczka mielonego kminku

Przygotowanie:

1Rozpuścić na patelni tłuszcz do pieczenia i dodać cebulę. Podsmażyć cebulę do momentu, gdy będzie przezroczysta. Zdjąć z ognia i dodać słodką paprykę, ostrą i płatki czerwonej papryki oraz posolić do smaku.

2Włożyć mięso do dużego sitka i polać wrzącą wodą, aby je lekko podgotować. Zostawić mięso do ostudzenia. Włożyć do miski i dodać sól do smaku, kminek i ocet. Wymieszać i dodać do podsmażonej cebuli. Dobrze wszsytko wymieszać i przełożyć do płaskiego naczynia, aby ostygło i stwardniało.

3Pociąć ciasto francuskie na 10 okrągłych placków. Umieścić na każdym po łyżce mieszanki z mięsa. Dodać po trochę rodzynek, oliwek i ugotowanych jajek. Farsz nie powinien dotykać brzegów ciasta, gdyż może to spowodować, że podczas pieczenia pierogi się porozlepiają. Lekko zwilżyć brzegi ciasta, złożyć na pół i zlepić. Kształt pieroga powinien przypominać formę księżyca. Żeby dobrze zlepić pieroga należy zostawić 1,5 do 2 cm od brzegu ciasta bez farszu. Lepić pierogi ugniatając brzegi pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, lekko wykręcając brzeg po każdym dociśnięciu. To jest najlepszy sposób na zlepienie empanadas. Inne techniki klejenia np. za pomocą widelca mogą spowodować późniejsze wyciekanie soków z farszu, a empanadas powinny być soczyste.

4Nagrzać piekarnik do 180ºC. Umieścić pierogi na blaszce wyłożonej papierem pergaminowym. Ponakłuwać każdego pieroga widelcem blisko zlepionych brzegów, aby para mogła się łatwo wydostać podczas pieczenia. Można pokryć pierogi mieszanką z jajka, aby nadać im połysku. Piec do uzyskania złocistych empanadas, około 20-30 minut.

Porcja dla:

10 osób