Czas przygotowania:
30 min.
Czas gotowania:
135 min.
Całkowity czas:
165 min.

Ten wieloziarnisty chleb gotowany na parze ma miękką skórkę i jest dość zwarty. Wyrabiano go powszechnie w domach amerykańskich osadników w czasach, gdy piece były rzadkością.

Składniki:

  • 225 g mąki razowej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 225 g mąki żytniej
  • 225 g kaszki kukurydzianej
  • 2 łyżeczki soli

Przygotowanie:

1Do przyrządzenia tego chleba potrzebna jest wysoka, cylindryczna forma o grubym dnie lub czysta puszka po kawie o średnicy około 15 cm i wysokości co najmniej 18 cm. Powinna ona mieć pojemność minimum 2,2 litra. Puszki na kawę często mają kołnierz wokół otworu, który utrudni wyjęcie gotowego chleba. W takim przypadku należy go obciąć ostrym otwieraczem do puszek lub zamknąć szczelnie wieczkiem, wyciąć dno i zakleić ostre krawędzie taśmą. Nasmarować lekko formę lub puszkę, a dno wyłożyć papierem do pieczenia.

2Wsypać do miski oba gatunki mąki, kaszkę kukurydzianą, proszek do pieczenia, sól, sodę i rodzynki. Wymieszać starannie i zrobić zagłębienie na środku.

3Wymieszać w rondlu melasę z maślanką i mlekiem. Podgrzać bardzo lekko, cały czas mieszając. Wlać do zagłębienia i szybko wyrobić. Przelać do przygotowanej formy lub puszki. Przykryć kawałkiem nasmarowanego papieru do pieczenia, a następnie kawałkiem folii aluminiowej. Zawiązać mocno sznurkiem.

4Ustawić formę na podstawce w dużym rondlu i nalać wrzątku do ¾ jej wysokości. Przykryć szczelną pokrywką (jeśli nie mamy odpowiednio głębokiego rondla, możemy przykryć go przykrywką z kawałka folii aluminiowej). Gotować 2¼ godziny w ledwie wrzącej wodzie. Sprawdzać często i, w razie potrzeby, dolewać wrzątku.

5Wyjąć formę z wody i odstawić na 10 minut, by chleb nieco przestygł. Wyłożyć na metalową kratkę, gdzie ostygnie całkowicie.

6Przed podaniem pokroić na krążki, a następnie każdy z nich na połówki lub ćwiartki. Chleb ten można przechowywać 4 dni w chłodnym miejscu, zawinięty w pergamin, a następnie w folię spożywczą.

Porcja dla:

1 osoby