Czas przygotowania:
20 min.
Czas gotowania:
60 min.
Całkowity czas:
110 min.

Wiele lat temu dostałam ten przepis od przyjaciółki i od tej pory regularnie zajadamy się tym wspaniałym deserem.

Składniki:

  • 1 i 1/4 szklanki (250 g) cukru
  • 1/2 szklanki (120 ml) wody
  • 1/4 szklanki (60 ml) jasnego syropu kukurydzianego
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 i 1/4 szklanki śmietany tortowej
  • 1 szklanka (100 g) uprażonych i posiekanych orzechów pekan
  • 2 łyżki burbona

Przygotowanie:

1Przygotować sos: wymieszać 1 i 1/4 szklanki cukru z wodą i podgrzewać w rondelku o grubym dnie na średnim ogniu, aż cukier się rozpuści. Wmieszać syrop kukurydziany i sok z cytryny. Zwiększyć ogień i gotować, nie mieszając, aż syrop zmieni kolor na bursztynowy. Od czasu do czasu można syrop zmieść ze ścianek rondelka w dół mokrym pędzelkiem kuchennym, zakręcając rondelkiem. Zdjąć z ognia, dodać 1 i 1/4 szklanki śmietany (mieszanina zacznie się burzyć) i podgrzewać na małym ogniu, często mieszając, aż powstanie gładki karmel. Zwiększyć ogień i gotować przez 4 minuty, mieszając, aż sos się zredukuje do 1 i 2/3 szklanki. Zdjąć z ognia; wmieszać orzechy i burbon.

2Przygotować pudding: rozgrzać piekarnik do 175 stopni C.

3W rondelku o grubym dnie wymieszać mleko z 2 szklankami śmietany i 1 szklanką cukru i podgrzewać na średnim ogniu, aż cukier się rozpuści a mieszanina zacznie wrzeć. Zdjąć z ognia, dodać czekoladę i mieszać, aż masa będzie gładka.

4W dużej misce roztrzepać jajka z wanilią. Stale mieszając trzepaczką, stopniowo dodawać masę czekoladową; dodać chałkę i odstawić na około 30 minut, aby nasiąknęła kremem. Od czasu od czasu pomieszać. Przełożyć mieszaninę do naczynia żaroodpornego o wymiarach 32×22 cm. Przykryć folią aluminiową.

5Piec w 175stopniach C, aż pudding się w środku zetnie (ok. 45 minut). Podawać na ciepło lub o temperaturze pokojowej, z ciepłym sosem.

Porcja dla:

12 osób