Czas przygotowania:
05 min.
Czas gotowania:
35 min.
Całkowity czas:
40 min.

Ryż meksykański, znany też m.in. jako ryż hiszpański (w USA) czy czerwony ryż (arroz rojo), to jedna z ikon kuchni meksykańskiej. Jest również popularny w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na południu, aczkolwiek wbrew jednej z nazw nieznany w tradycyjnej kuchni hiszpańskiej. Przygotowuje się go z dodatkiem cebuli, czosnku, chili i pomidorów, choć stosowane są też inne składniki. Cebula, czosnek i sam ryż są najpierw smażone, a potem stopniowo zalewane bulionem i krojonymi pomidorami, czy też sokiem pomidorowym. Wszystko to nadaje ryżowi ciemną, czerwoną barwę, którą można jeszcze pogłębić np. dodatkiem mielonej czerwonej papryki. Smażenie ma też kluczowe znaczenie dla smaku potrawy.

Czerwony ryż może być zarówno samodzielnym daniem, jak i dodatkiem czy składnikiem innych (np. do fajitas czy buritos). Jeśli jest podawany samodzielnie, mogą towarzyszyć mu różne dodatki. Ja osobiście podaję go wówczas z czerwoną fasolą i świeżą kolendrą (patrz uwagi pod przepisem).

Składniki:

  • 1 nieduża cebula (120 g)
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 średnia papryczka chili
  • 5 łyżek oliwy
  • 200 g białego ryżu

Przygotowanie:

1Cebulę i czosnek obieramy z łupinek i wraz z papryczką chili drobno siekamy.

2Na głębokiej patelni na średnim ogniu rozgrzewamy 5 łyżek oliwy. Wrzucamy na nią cebulę, czosnek i chili. Smażymy ok. 2 minuty do zeszklenia cebuli często mieszając.

3Dodajemy ryż, dokładnie mieszając z warzywami oraz oliwą. Smażymy niezbyt intensywnie, przez ok. 5 minut, co pewien czas mieszając, aż ryż stanie się lekko brązowy.

4Dolewamy część bulionu i soku pomidorowego, dodajemy ewentualnie słodką paprykę. Dokładnie mieszamy składniki i przestawiamy patelnię na mały ogień. Podgrzewamy powoli pod przykryciem dolewając stopniowo bulion i sok pomidorowy, aż zostaną całkowicie wchłonięte przez ryż i stanie się on miękki (zwykle ok. 25 minut).

Porcja dla:

2 osób