Czas przygotowania:
15 min.
Czas gotowania:
10 min.
Całkowity czas:
25 min.

Tę doskonałą sałatkę na ciepło warto przyrządzić późną wiosną, kiedy jest sezon na szparagi. Lekko obgotowane na parze zielone szparagi i jajka przepiórcze przykrywa się wiórkami parmezanu oraz sałatką z roszponki i kruchej cykorii. To pyszny i łatwy do przyrządzenia lunch.

Składniki:

  • 125 g roszponki
  • 2 cykorie (razem ok. 170 g)
  • 15 g szczypiorku, posiekanego
  • 750 g szparagów
  • 1 łyżeczka octu
  • 12 przepiórczych jajek
  • 50 g parmezanu, pokrojonego na cienkie płatki

Przygotowanie:

1Rozdzielić większe pęczki roszponki na osobne listki i włożyć do miski. Pokroić cykorię ukośnie w cienkie plasterki, odrzucając ostatni przy podstawie grubości 1 cm. Dodać do miski wraz ze szczypiorkiem i wymieszać. Odstawić.

2Umieścić wszystkie składniki sosu w słoiku z zakrętką i doprawić solą i pieprzem. Mocno potrząsnąć, żeby składniki się wymieszały.

3Gotować szparagi na parze około 4 minut, aż zaczną mięknąć. Można też gotować je w szerokim rondlu z wrzątkiem, około 3–4 minut. Aby sprawdzić, czy są już gotowe, należy nakłuć najgrubszą część szparaga ostrym nożem. Jeśli szparagi gotowane były we wrzątku, należy je wyjąć ostrożnie łyżką cedzakową i starannie odsączyć na papierowych ręcznikach.

4W czasie, gdy szparagi się gotują, napełnić patelnię do połowy wodą i doprowadzić do wrzenia. Wlać ocet, a następnie zmniejszyć ogień tak, by woda delikatnie wrzała. Ostrożnie wbić 4 jajka przepiórcze do wrzątku. Gotować minutę, aż żółtka lekko się zetną. Wyjąć z wody łyżką cedzakową i odsączyć na papierowych ręcznikach. Odłożyć w ciepłe miejsce na czas gotowania pozostałych jajek.

5Polać sałatkę sosem i wymieszać. Rozłożyć na dużym półmisku. Ułożyć na sałatce szparagi i umieścić na nich jajka. Posypać płatkami parmezanu i czarnym pieprzem. Podawać natychmiast.

Porcja dla:

4 osób