Czas przygotowania:
30 min.
Czas gotowania:
08 min.
Całkowity czas:
38 min.

Tę oryginalną przystawkę należy przyrządzić z dużych małży, ponieważ mniejsze mogą stwardnieć podczas opiekania. Chociaż do przyrządzenia potrawy według tego przepisu wystarczą 24 małże, należy ich kupić co najmniej 30, ponieważ niektóre, być może, trzeba będzie wyrzucić jeśli się nie otworzą.

Składniki:

  • 100 ml wytrawnego białego wina
  • 1 duża cebula, bardzo drobno posiekana
  • 3 duże ząbki czosnku, wyciśnięte
  • 30 dużych małży, oskrobanych i oczyszczonych
  • 50 g chleba razowego
  • 30 g natki pietruszki, posiekanej

Przygotowanie:

1Wlać wino do dużego rondla, wrzucić cebulę oraz czosnek i doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Gotować przez minutę. Dodać małże, przykryć i gotować przez 2–3 minuty, od czasu do czasu potrząsając naczyniem. Zdjąć pokrywkę i starannie wymieszać małże. Wyjąć je szczypcami z rondla, gdy tylko się otworzą, i odstawić. Wszystkie nieotwarte muszle wyrzucić.

2Gdy małże wystarczająco ostygną, żeby wziąć je do ręki, oderwać i wyrzucić górną część muszli. Ułożyć małże w jednej warstwie w płytkim żaroodpornym naczyniu, oddzielić je muszli, ale nie wyjmować. Odstawić naczynie.

3Rozgrzać opiekacz do wysokiej temperatury. Włożyć chleb do robota kuchennego lub miksera i rozdrobnić. Dodać pietruszkę, parmezan, startą skórkę z cytryny, pieprz kajeński oraz oliwę z oliwek i zmiksować.

4Palcami nałożyć mieszankę sera i tartego chleba na wszystkie małże i mocno ją ugnieść, tak żeby małż był całkowicie zakryty. Umieścić naczynie pod grzałką opiekacza i piec przez 2–3 minuty, aż posypka lekko się przyrumieni. Nałożyć małże na talerze i podawać z kawałkami cytryny do wyciśnięcia.

Porcja dla:

4 osób