Czas przygotowania:
90 min.
Całkowity czas:
150 min.

Ravioli to małe pierożki, specjalność kuchni włoskiej. W każdym regionie przygotowuje się je inaczej. W Ligurii podają je z delikatnym nadzieniem mięsnym, w Emilia-Romania z wykwintnym nadzieniem serowym, na Sardynii zaś wkładają do środka ziemniaki.

Składniki:

  • 450 g mąki plus nieco do wyrabiania ciasta
  • 4 jajka
  • 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
  • sól

Przygotowanie:

1Zmieszać mąkę w misce ze szczyptą soli. Zrobić zagłębienie na środku mąki i wlać w nie jajka oraz łyżkę oliwy. Coraz szerzej wyrabiać mąkę wokół wgłębienia z dodatkami, aż powstanie twarde ciasto. W razie potrzeby dodać 1-2 łyżki wody. Zagniatać ciasto jeszcze około 10 minut, aż stanie się elastyczne. Odłożyć w temperaturze pokojowej na godzinę.

2Obrać ziemniaki i pokroić je w kostkę. Gotować w osolonym wrzątku około 15 minut, aż zmiękną. Odlać wodę, krótko odparować i rozgnieść ubijakiem do ziemniaków. Oczyścić cebulki dymki i pokroić w plasterki. Obrać czosnek i posiekać.

3Zmieszać ziemniaki, dymkę, czosnek, ricottę, natkę pietruszki i 2 łyżki parmezanu. Przyprawić solą i pieprzem. Dodać jajko i wymieszać z nadzieniem.

4Podzielić ciasto na 4 równe części. Dwie z nich rozwałkować na prostokąt o wymiarach 20 × 50 cm. Na pierwszym prostokącie ciasta ułożyć łyżeczką połowę nadzienia, porcjami, w odstępach co 5 cm. Drugi prostokąt ciasta nałożyć na pierwszy i docisnąć wokół każdej porcji nadzienia. Pokroić obie warstwy wzdłuż i wszerz, żeby powstały pojedyncze pierożki. Układać ravioli na posypanym mąką talerzu. Przyrządzić drugą partię ravioli z reszty ciasta i nadzienia. Zagotować wodę w dużym garnku i gotować pierożki porcjami około 4 minut, żeby były al dente. Pokroić pomidory w kostkę. Rozgrzać resztę oliwy na patelni i smażyć na niej pomidory około 5 minut. Przyprawić. Podawać ravioli z usmażonymi pomidorami, posypane resztą parmezanu.

Porcja dla:

4 osób