Czas przygotowania:
75 min.
Czas gotowania:
45 min.
Całkowity czas:
120 min.

Ten pyszny, pikantny, gęsty sos z zielonych pomidorów, cebuli, papryki i przypraw jest doskonałym dodatkiem do kanapek lub ziemniaków czy serów, a także wielu przystawek. Słoiczek takiego sosu może też być znakomitym prezentem!

Składniki:

  • 24 duże zielone pomidory
  • 3 czerwone papryki, przepołowione i oczyszczone z gniazd nasiennych
  • 3 zielone papryki, przepołowione i oczyszczone z gniazd nasiennych
  • 12 dużych cebul
  • 3 łyżki nasion selera

Przygotowanie:

1Przy użyciu robota kuchennego, rozdrabniacza lub blendera zmielić grubo pomidory, czerwoną paprykę, zieloną paprykę i cebulę. (Możliwe, że trzeba to będzie robić partiami.) Duży durszlak wyłożyć gazą lub tetrą i umieścić nad zlewem lub dużą miską, a następnie wlać do niego pomidorową miazgę i pozostawić na godzinę, by obciekła.

2Odsączoną miazgę pomidorową włożyć do dużego, niealuminiowego garnka i wymieszać z nasionami selera i gorczycy oraz z solą, cukrem i octem. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 5 minut, często mieszając.

3Wysterylizować tyle słoików i wieczek, ile potrzeba, by pomieścić cały zrobiony sos (np. 12 półlitrowych słoiczków). Napełnić słoiki sosem w taki sposób, by nie pozostało w nich pustego miejsca, ani nie było pęcherzyków powietrza. Zakręcić.

4Na dnie dużego garnka umieścić wkładkę izolacyjną (np. krążek z metalowej siatki, albo grubą warstwę ściereczek kuchennych) i wypełnić garnek do połowy wrzącą wodą. Ostrożnie opuść słoiki do garnka za pomocą uchwytu lub szczypiec. Zostawić między słoikami 4-5 cm wolnego miejsca. Jeśli potrzeba, dolać więcej wrzątku, aby słoiki znalazły się całkowicie pod wodą, ok. 4 cm pod jej powierzchnią. Doprowadzić wodę do pełnego wrzenia, przykryć i gotować przez 30 minut.

5Wyjąć słoiki z wody i poustawiać w dużej odległości od siebie na drewnianej lub pokrytej tkaniną powierzchni, aby ostygły. Gdy ostygną, nacisnąć palcem środek każdego wieczka, aby sprawdzić, czy jest szczelnie zamknięte (pokrywki nie powinny się w ogóle uginać). Tak zapasteryzowana salsa może być przechowywana do roku.

Porcja dla:

6 osób