Czas przygotowania:
30 min.
Czas gotowania:
65 min.
Całkowity czas:
95 min.

Przepis na tę przekąskę w postaci rożków ze szpinakiem i fetą pochodzi od greckiego przyjaciela mojej rodziny. Można je zamrozić przed upieczeniem.

Składniki:

  • 1/2 szklanki oleju roślinnego
  • 2 duże cebule
  • 560 g mrożonego posiekanego szpinaku – rozmrożonego, odcedzonego i dobrze wyciśniętego
  • 2 łyżki posiekanego świeżego koperku
  • 2 łyżki mąki pszennej

Przygotowanie:

1Nagrzać piekarnik do 175°C.

2Nagrzać olej w dużym rondlu na średnim ogniu. Dodać cebulę i powoli podsmażać, mieszając, aż się zeszkli. Dodać szpinak, koper i mąkę. Podsmażać około 10 minut, aż większość wody wyparuje. Zdjąć z ognia. Wmieszać ser feta, jajka, sól i pieprz.

3Zdjąć jeden arkusz filo ze stosu i lekko ale równomiernie posmarować masłem za pomocą pędzelka. Na posmarowanej stronie położyć drugi arkusz ciasta i docisnąć oba arkusze razem. Złożone arkusze pociąć w długie paski o szerokości około 8 cm. Pozostałe ciasto przykryć w tym czasie folią, aby nie wyschło.

4Położyć jeden przygotowany pasek ciasta na stolnicy, wąskim końcem do siebie. Nałożyć na ten koniec łyżkę nadzienia w odległości 2,5 cm od brzegu. Przełożyć prawy dolny róg ciasta ponad nadzieniem ku lewej krawędzi, aby utworzyć trójkąt. Powstały trójkąt zawinąć ponownie w ciasto, obracając go wzdłuż równoległej do siebie krawędzi. Następnie obrócić trójkąt wzdłuż przeciwprostokątnej i tak kontynuować obracanie, aż do końca uciętego pasa ciasta. Powtarzać całą procedurę, aż do wykorzystania całego ciasta filo.

5Ułożyć gotowe rożki na dużej blasze do pieczenia i posmarować pozostałym masłem za pomocą pędzelka. Piec w nagrzanym piekarniku, aż nabiorą złotego koloru (około 45 minut do 1 godziny).

Porcja dla:

27 osób