Czas przygotowania:
20 min.
Czas gotowania:
05 min.
Całkowity czas:
55 min.

Domowy, świeży makaron o zielonym kolorze – idealny na obiad! Można go przygotować z ulubionym sosem, lub np. zapiec w lasagne. Ważne, aby dobrze odcisnąć szpinak, bo nadmiar wody sprawi, że ciasto nam nie wyjdzie.

Składniki:

  • 80 g świeżego szpinaku
  • 300 g mąki pszennej (lub typ 00), plus trochę do posypania stolnicy
  • 3 duże jajka
  • szczypta soli

Przygotowanie:

1Szpinak umyć i usunąć twarde łodyżki. Przełożyć na patelnię, dodać 2 łyżki wody, przykryć i dusić przez 10 minut, w międzyczasie raz mieszając. Gdy szpinak będzie całkiem miękki, odcedzić i porządnie odcisnąć – aby był jak najbardziej suchy. Posiekać jak najdrobniej.

2Mąkę wysypać na drewnianą stolnicę (lub marmurowy blat kuchenny), tworząc kopczyk. Na środku zrobić zagłębienie i wbić w nie jajka. Dodać szczyptę soli i posiekany szpinak.

3Za pomocą widelca roztrzepać jajka, zagarniając szafran i po trochę mąki. Stopniowo zagarnąć całą mąkę i wymieszać z jajkami na luźne ciasto.

4Teraz można użyć szpatułki i zagarniając ciasto, wymieszać je dokładnie, aż się zagęści. Dzięki szpatułce, ciasto nie będzie się kleić do rąk, a ciasto szybciej połączy się w jednolitą masę. Jeśli ciasto wyjdzie za twarde, należy dodać wodę, po 1 łyżce na raz.

5Kiedy z ciasta powstanie już kula, należy zacząć je wyrabiać rękoma. Kulę spłaszczyć, rozciągnąć, a następnie złożyć placek ciasta na pół do środka chwytając za górną część. Obrócić o 45 stopni i powtórzyć proces.

6Wyrabiać przez ok. 10 minut aż ciasto będzie gładkie i miękkie.

7Uformować z ciasta kulę, włożyć do miski, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 30 minut do 1 godziny.

8Rozwałkować ciasto za pomocą maszynki do makaronu lub za pomocą wałka.

9Gdy używamy wałka… Podzielić ciasto na 3 równe części. Wziąć pierwszą część, lekko spłaszczyć i rozwałkować 5-6 razy. Obrócić ciasto o 45 stopni i znów rozwałkować 5-6 razy. Powtarzać proces wałkowania i obracania, aż ciasto będzie mieć jednakową grubość na całej powierzchni.

10Makaron do lasagne: rozwałkować ciasto na grubość 1 mm, a następnie za pomocą gładkiego radełka lub noża pokroić na prostokąty równe wymiarom używanego naczynia żaroodpornego. Przełożyć na ściereczkę posypaną mąką i odstawić (aby wyschło) na ok. 30 minut. Jeśli ciasto jest bardzo cienkie nie będzie go trzeba podgotować przed użyciem.

11Tagliatelle: rozwałkować ciasto na grubość ok. 2 mm. Porządnie posypać mąką stolnicę, a następnie zwinąć ciasto w luźny rulon. Pokroić rulon na plasterki szerokości 7 mm. Szybko rozwinąć ruloniki ciasta i przełożyć na posypaną mąką ściereczkę. Porządnie posypać mąką, aby się nie posklejały. Odstawić na około 30 minut, aby makaron wysechł. Gotować w mocno osolonym wrzątku przez 3-5 minut.

12Tagliolini: Wszystko robimy dokładnie tak, jak przy tagliatelle, ale rulon kroimy na plasterki szerokości 3 mm.

13Pappardelle: Wszystko robimy dokładnie tak, jak przy tagliatelle, ale rulon kroimy na plasterki szerokości 2, 5cm.

14Gdy używamy maszynki do makaronu… Podzielić ciasto na 3 równe części. Wziąć pierwszą część, lekko spłaszczyć i przepuścić przez najszerszy otwór w maszynce do makaronu. Posypać mąką, złożyć jak książkę i powtórzyć czynność 3-4 razy, za każdym razem posypując mąką i składając ciasto jak książkę. Kiedy ciasto będzie gładkie, będzie mieć równy kształt i przestanie się kleić – możemy przejść do kolejnego punktu.

15Teraz należy przepuścić ciasto jeden raz przez średni otwór w maszynce, a następnie przez prawie najmniejszy otwór (również 1 raz). Te czynności oczywiście powtarzamy z pozostałymi dwoma kawałkami ciasta.

16Lasagne: po wykonaniu powyższych kroków, mamy 3 długie kawałki ciasta. Aby wykonać makaron do lasagne, należy przeciąć długi pas ciasta na pół i przepuścić przez najcieńszy otwór w maszynce do makaronu. Powstanie bardzo długi i cienki pasek makaronu. Ułożyć na ściereczce posypanej mąką. Czynności powtórzyć z pozostałymi kawałkami ciasta aby otrzymać 6 długich pasków makaronu.

17Za pomocą gładkiego radełka lub noża pokroić na prostokąty równe wymiarom używanego naczynia żaroodpornego i odstawić aby wyschło na ok. 30 minut. Po tym czasie użyć do lasagne. Tego ciasta nie trzeba wcześniej podgotować!

18Tagliolini, tagliatelle lub pappardelle: Ciasto musi być nieco grubsze, więc przepuszczamy je tylko przez prawie najcieńszy otwór w maszynce (nie ten zupełnie najcieńszy!). Następnie każdy płat ciasta należy przekroić na pół.

19Na maszynkę do ciasta założyć odpowiednią przystawkę, do tagliatelle, tagliolini lub pappardelle. Włożyć początek ciasta do maszynki i jedną ręką kręcić korbką maszynki, a drugą zbierać makaron z niej wychodzący, aby się nie porwał.

20Delikatnie przełożyć na ściereczkę posypaną mąką i posypać jeszcze mąką, aby się nie posklejał. Odłożyć na 30 minut, aby makaron wysechł, a następnie gotować w dużej ilości osolonej wody przez 3-5 minut.

Porcja dla:

450 osób