Czas przygotowania:
10 min.
Czas gotowania:
70 min.
Całkowity czas:
80 min.

Przysmak wielbicieli rabarbaru! Dżem z rabarbaru o konsystencji musu jabłkowego. Dżem ten można łatwo zamrozić, ale prawdopodobnie wcześniej zostanie zjedzony! Znakomity!

Składniki:

  • 1150 g świeżego rabarbaru, posiekanego
  • 400 g (2 szkl.) cukru
  • 2 łyżeczki startej skórki z pomarańczy
  • 80 ml soku pomarańczowego
  • 120 ml wody

Przygotowanie:

1W rondlu połączyć rabarbar z cukrem, skórką z pomarańczy, sokiem pomarańczowym i wodą. Doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na średnim ogniu przez, mieszając od czasu do czasu, 45 minut lub aż mieszanina zgęstnieje. W czasie studzenia dżem zgęstnieje jeszcze bardziej. Ponakładać dżem do gorących słoików i szczelnie pozakręcać.

2Słoiki wstawić do dużego garnka, na dnie którego znajdować powinna się ścierka lub papier (izolacja taka chroni słoiki przed przegrzaniem i pękaniem). Wstawione słoiki nie powinny się stykać. Można je owinąć szmatką. Następnie należy wlać wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury słoików. Woda powinna sięgać do wysokości 1 cm poniżej pokrywek. Naczynie ze słoikami trzeba przykryć. Czas pasteryzacji liczy się od momentu, gdy woda zacznie się gotować. Pasteryzować 25 minut. Po zakończeniu pasteryzacji, wyjąć słoiki i dokręcić wieczka.

Porcja dla:

32 osób