Czas przygotowania:
60 min.
Czas gotowania:
210 min.
Całkowity czas:
1710 min.

Zaimponuj swoim gościom tą chrupiącą, wilgotną i niezwykle smakowitą pieczoną gęsią. Ten przepis wymaga przygotowania na dzień lub dwa wcześniej, ale efekt pozostawi wspomnienia na całe życie, a może nawet spowoduje powstanie nowej tradycji?!

Składniki:

  • 1 gęś (ok. 4,5 kg)
  • 250 g (1 i 1/2 szklanki) dzikiego ryżu
  • 1200 ml (5 szklanek) zimnej wody
  • 1 łyżka masła
  • 1 cebula drobno posiekana
  • 375 g (2 i 1/2 szklanki) świeżych grzybów shitake, drobno posiekanych

Przygotowanie:

1Delikatnie ponakłuwać skórę gęsi wykałaczką, uważając aby nie ponakłuwać mięsa. Do dużego garnka w którym zmieści się gęś wlać wodę do 2/3 wysokości i doprowadzić do wrzenia. Zanurzyć gęś w wodzie szyją do dołu na 1 minutę, aż na skórze pojawi się gęsia skórka. Odwrócić gęś kuprem w dół i powtórzyć proces. Wyjąć gęś z garnka i osączyć na durszlaku. Ułożyć piersią do góry na ruszcie brytfanki do pieczenia. Włożyć bez przykrycia do lodówki na 24 do 48 godzin aby skóra wyschła.

2Ryż ugotować na dzień przed pieczeniem gęsi. Wsypać ryż do garnka z 5 szklankami wody i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień do minimum, przykryć garnek i gotować na wolnym ogniu przez 45 minut. Przechowywać w lodówce przez noc.

3Rozgrzać piekarnik do 175 stopni C.

4Na patelni, na średnim ogniu stopić masło i podsmażać cebulę aż będzie miękka. Wmieszać ugotowany ryż, grzyby i jajko. Doprawić przyprawą do drobiu, solą i pieprzem. Gęś oprószyć wewnątrz i na zewnątrz solą i pieprzem. Do wewnątrz nałożyć nadzienie. Zaszyć otwór nicią kuchenną, a następnie położyć gęś piersią w dół na ruszcie w brytfance do pieczenia.

5Piec gęś w rozgrzanym piekarniku przez 1,5 godziny; nie otwierać w tym czasie drzwiczek piekarnika. Wyjąć gęś z piekarnika i za pomocą pipety do sosów zebrać tłuszcz, który zebrał się na dnie brytfanki. Odwrócić gęś piersią do góry i piec przez kolejną godzinę lub do chwili gdy temperatura wewnętrzna (mierzone termometrem do mięsa) osiągnie co najmniej 180 stopni C.

6Zwiększyć temperaturę w piekarniku do 200 stopni C. Wyjąć gęś z piekarnika i przełożyć do większej brytfanki. Piec przez kolejne 15 minut aby gęś była jeszcze bardziej chrupiąca i przyrumieniona. Wyjąć gęś z piekarnika i odstawić bez przykrycia na około 30 minut, a następnie wyjąć nadzienie.

7Przygotować sos: Brytfankę z pierwszego etapu pieczenia postawić nad dwoma palnikami na kuchence. Dodać 2/3 szklanki sherry, wymieszać i wydrapać brytfankę drewnianą łyżką. Wymieszać z sosem z podrobów drobiowych, aby powstał gęsty sos do polania gęsi i nadzienia.

Porcja dla:

12 osób