Czas przygotowania:
45 min.
Czas gotowania:
13 min.
Całkowity czas:
58 min.

Ziołowa salsa verde jest świetnym dodatkiem do mocno przysmażonej, białej ryby, podawanej z delikatnymi szparagami i czerwoną sałatą radicchio, również smażonymi na patelni grillowej. Ryba i warzywa są ułożone na opieczonych bułkach.

Składniki:

  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 ząbek czosnku, wyciśnięty
  • sok i skórka otarta z 1 cytryny
  • 4 grube filety z dorsza ze skórą, (ok. 125 g każdy)
  • 250 g zielonych szparagów, grube przekrojone wzdłuż na pół
  • 2 główki sałaty radicchio lub cykorii, przekrojone wzdłuż na 4 plastry
  • 4 bułki, przekrojone poziomo na pół

Przygotowanie:

1Wlać 2 łyżki oliwy do dużego płaskiego naczynia. Dodać czosnek i skórkę z cytryny. Włożyć filety z dorsza, obtoczyć je z obu stron w marynacie. Przykryć i odstawić na około 30 minut. Włożyć szparagi i sałatę radicchio do innego naczynia. Polać sokiem z cytryny.

2Przygotować salsę: zmiksować kapary z miętą, natką pietruszki, bazylią i chili. Wlać oliwę z oliwek i dymkę. Miksować parę sekund. Wlać sok z cytryny ze szparagów i przełożyć na półmisek. Przykryć, odstawić.

3Rozgrzać żeliwną patelnię grillową na dużym ogniu. Odsączyć filety z oliwy, dodać ją do szparagów i sałaty radicchio. Obtoczyć warzywa w oliwie. Wrzucić szparagi na patelnię i smażyć mocno 4-5 minut, przewracając od czasu do czasu, aż przypieką się miejscami, staną się jaskrawozielone i zmiękną. Przełożyć na półmisek. Wrzucić na patelnię sałatę radicchio i smażyć 1-2 minuty, przewracając raz, aż przypiecze się lekko i zacznie kurczyć. Przełożyć na półmisek ze szparagami, przykryć i ustawić w ciepłym miejscu.

4Włożyć filety z dorsza na patelnię, skórą do góry. Smażyć 2 minuty, obrócić łopatką na drugą stronę i smażyć jeszcze 3-4 minuty, aż mięso przestanie być przezroczyste i będzie się łatwo dzielić. Opiec połówki bułek.

5Posmarować bułki resztą oliwy. Ułożyć na półmisku spody, a na nich rybę i warzywa. Wierzchy bułek ułożyć dookoła, oparte o krawędzie półmiska.

Porcja dla:

4 osób