Czas przygotowania:
75 min.
Całkowity czas:
75 min.

Tortille są ważną potrawą kuchni hiszpańskiej. Zwykle składają się z ziemniaków, cebuli i jajek. Podaje się je na ciepło z sałatą jako samodzielne, niewielkie danie. Często widuje się je również w obficie zastawionych zakąskami tapas witrynach hiszpańskich winiarni. Wewnątrz zarówno miejscowi mieszkańcy, jak i turyści próbują regionalnych smakołyków, które można jeść bez sztućców.

Składniki:

  • 200 g zielonego groszku w łupinach
  • 150 g zielonej fasolki szparagowej
  • 150 g pieczarek
  • 250 g ziemniaków sałatkowych
  • 1 cebula

Przygotowanie:

1Wyłuskać groszek z łupin i umyć. Oczyścić fasolkę szparagową i pokroić na kawałki o długości około 2 cm. Gotować groszek i fasolkę w osobnych naczyniach około 10 minut w osolonej wodzie, potem odcedzić i odstawić, żeby odciekły.

2Przygotować pieczarki. Obciąć trzonki i pokroić grzyby w cienkie plasterki. Obrać ziemniaki i pokroić w cienkie plasterki. Drobno posiekać cebulę.

3Rozgrzać łyżkę oleju na patelni. Smażyć pieczarki 10 minut, potem doprawić solą i pieprzem. Rozbełtać 3 jajka i wlać na patelnię do grzybów. Smażyć na średnim ogniu, aż jajka się zetną, potem odwrócić i smażyć, aż tortilla się przyrumieni. Zdjąć ją z patelni, odłożyć w ciepłe miejsce. Smażyć ziemniaki z cebulą na rozgrzanym oleju około 10 minut. Rozbełtać 3 jajka, wylać na przysmażone ziemniaki i poczekać, aż się zetną, potem odwrócić i dosmażyć. Ułożyć tortillę z ziemniakami na tej z pieczarkami. Usmażyć dwie kolejne tortille, z groszkiem i z fasolką szparagową. Układać usmażone na gotowych.

4Włożyć do garnka pokrojone pomidory z puszki, wsypać oregano i podgrzać na średnim ogniu. Dodać sól i pieprz. Pokroić tort z tortilli na 6 porcji, wlać na talerz sos pomidorowy, ułożyć na nim porcje potrawy i tak podawać.

Porcja dla:

6 osób