Czas przygotowania:
60 min.
Czas gotowania:
60 min.
Całkowity czas:
150 min.

Domowe pierożki ravioli z nadzieniem z dyni piżmowej, delikatnej w smaku i o kremowej konsystencji, będą doskonałe na obiad nie tylko jesienią. Przepis na ciasto znajduje się poniżej.

Składniki:

  • 1 dynia piżmowa (ok. 1,2 kg)
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
  • 2 gałązki rozmarynu, posiekać listki
  • sól i pieprz
  • 150 g startego parmezanu
  • 1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej
  • 900 g świeżego ciasta na makaron (przepis poniżej)

Przygotowanie:

1Przygotować nadzienie: Rozgrzać piekarnik do 250°C.

2Dynię przekroić wzdłuż i wydłubać łyżką miękki miąższ i nasiona. Posmarować oliwą, oprószyć solą i pieprzem oraz połową posiekanego rozmarynu. Przełożyć na blachę do pieczenia przekrojoną stroną do góry.

3Piec przez 1 godzinę, aż miąższ będzie miękki pod nożem i lekko przyrumieniony. Wyjąć z piekarnika i ostudzić.

4Łyżką wydłubać miąższ i przełożyć do miski. Skórę wyrzucić. Do miąższu dodać starty parmezan, sól, pieprz, pozostały rozmaryn i gałkę. Dobrze wymieszać i odstawić.

5Przygotować ciasto: Ciasto podzielić na 6 równych porcji. Wziąć jeden, a pozostałe 5 owinąć w folię spożywczą. Część ciasta, na której pracujemy spłaszczyć w dłoniach, a następnie przepuścić przez najgrubsze ustawienie maszynki do makaronu. Posypać mąką, złożyć na pół i znów przepuścić przez najgrubszy otwór maszynki. Czynność powtórzyć 3-4 razy, za każdym razem posypując ciasto mąką, składając na pół i przepuszczając przez największy otwór maszynki – aż będzie gładkie, równomierne i przestanie się kleić.

6Przestawić maszynkę do makaronu na średni otwór i przepuścić ciasto jeden raz. Następnie przestawić na prawie najcieńszy otwór i znów raz przepuścić.

7Przekroić ciasto na dwie części, aby łatwiej było nim operować. Przepuścić każdy kawałek ciasta przez najcieńszy otwór maszynki. Powstaną dwa długie, cienkie pasy ciasta.

8Ostrożnie przełożyć pasy ciasta na posypaną mąką stolnicę i przyciąć brzegi, aby powstały równe prostokąty.

9Powtórzyć z pozostałymi częściami ciasta. Powstanie 12 prostokątów.

10Skleić ravioli: Ułożyć parami paski ciasta. Na jeden pasek z pary nakładać nadzienie łyżeczką, zostawiając 2-3 cm przerwy między kupkami nadzienia. Palcami uformować nałożone nadzienie, aby miało kształt kulki.

11Brzegi ciasta oraz przestrzenie między nadzieniem posmarować wodą. Nałożyć na wierzch drugi płat ciasta z pary. Delikatnie przycisnąć, wypuszczając nadmiar powietrza, a następnie mocno skleić palcami brzegi i ciasto pomiędzy kupkami nadzienia.

12Za pomocą okrągłej wykrawaczki do ciastek lub niewielkiej szklanki wykroić kółka wkoło nadzienia. Można też użyć wykrawaczki do ravioli i zrobić kwadratowe kształty pierożków.

13Gotowe ravioli przełożyć na talerz posypany mąką lub na stolnicę i kontynuować sklejanie reszty pierożków. Ravioli powinno poleżeć i odpocząć ok. 30 minut przed gotowaniem.

14Ugotować ravioli: Zagotować dużo osolonej wody. Wrzucać na wrzątek pierożki, gdy woda będzie delikatnie wrzeć. Gotować ok. 3 minuty, do chwili gdy ravioli wypłyną na powierzchnię wody. Wyjmować łyżką cedzakową.

15Podawać z ulubionym sosem.

Porcja dla:

8 osób