Czas przygotowania:
30 min.
Czas gotowania:
130 min.
Całkowity czas:
400 min.

To danie przygotowałam pierwszy raz w życiu, gdy chciałam pokazać mojej teściowej, ze umiem gotować (wigilia 1974 rok). Udało się, a było to niemałe wyzwanie. Nie jest ono trudne, ale wymaga trochę czasu i cierpliwości. Warto je czasem zrobić, bo efekt jest ciekawy. Karp prezentuje się bardzo elegancko, wykwintnie i jest smaczny.

Składniki:

  • 1 świeży karp 1,5-2 kg (po wypatroszeniu)
  • 2 marchewki
  • 2 pietruszki
  • 1/3 selera
  • 1 por
  • 2-3 liście laurowe

Przygotowanie:

1Sprawić karpia oddzielając łeb (oczy wyrzucamy) i płetwy i pokroić rybę w dzwonka. Oczyścić rybę z ości i wrzucić je do garnka na zupę razem ze wszystkimi innymi odkrojonymi częściami. Dodać warzywa i przyprawy i zalać wodą. Gotować.

2W międzyczasie rybę skropić obficie octem.

3Wywar gotować powolutku przez ok.1,5-2 godz. W tym czasie ilość wywaru zredukuje się znacznie. Gotowy wywar przecedzić przez gęste sito, zagotować ponownie i dodać kawałki ryby.

4Gdy mięso będzie białe to znak, że ryba jest ugotowana. Delikatnie wyciągnąć ją tak, by nie uszkodzić błękitnej skórki. Jeśli wcześniej nie odfiletowaliśmy, to robimy to teraz.

5Następnie należy sklarować wywar, czyli do gotującego wywaru wlać roztrzepane białko jajka i energicznie mieszać, najlepiej trzepaczką. Białko się zetnie i zabierze mętne drobinki wywaru. Przecedzić wywar jeszcze raz wkładając dodatkowo na sitko gazę. Wmieszać rozpuszczoną żelatynę i zagotować. (Żelatynę rozpuszczamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.)

6Na półmisku ułożyć kawałki karpia, udekorować pokrojonymi w talarki warzywami z wywaru, albo czym kto lubi. Ładnie wyglądają ułożone obok karpia plasterki cytryny. Zalać ostudzonym wywarem i wstawić do lodówki do stężenia.

7Zamiast na półmisku można zrobić małe galaretki w kokilkach i przed podaniem wyłożyć i udekorować.

Porcja dla:

5 osób