Czas przygotowania:
60 min.
Czas gotowania:
50 min.
Całkowity czas:
230 min.

To przepis na karpia w galarecie, który przygotujemy pomijając etap gotowania głowy czy innych resztek z oprawiania ryby. Jeśli kupujemy płaty karpia, to oczywiście pozbawieni jesteśmy tych resztek, które wraz z warzywami dają nam wywar na galaretę. Ale to nie problem, bo wywar z warzyw i gotowanego w nim karpia daje równie dobry efekt kulinarny, no i pracy mamy znacznie mniej.

Składniki:

  • 1 płat częściowo odfiletowanego karpia (ok. 500-600 g)
  • 1 średnia cebula
  • 1 duża, lub dwie mniejsze marchewki
  • 1 korzeń pietruszki
  • mały por
  • kawałek selera
  • kilka ziaren pieprzu

Przygotowanie:

1Karpia oczyścić, opłukać, wytrzeć, pokroić w dzwonka, usunąć ości i lekko rybę posolić.

2W garnku zalać wodą warzywa z przyprawami i gotować aż będą miękkie. Ważne, by garnek, czy rondel był na tyle szeroki, by można było zmieścić kawałki karpia tak, by się w gotowaniu nie pokruszył.

3Włożyć do wrzącego powoli wywaru karpia i gotować do miękkości pilnując, by się nie rozgotował (ok. 10 minut).

4Ostrożnie wyciągnąć rybę i odłożyć do wystygnięcia. Jeśli chcemy możemy teraz wyciągnąć pozostałe ości. Teraz to łatwe.

5Wywar przecedzić, dodać ocet. Jeśli trzeba – doprawić solą.

6Jeśli chcemy, by galareta była przeźroczysta musimy wywar sklarować. Klarujemy lekko ubitym białkiem, które wlewamy na gorący wywar i gotujemy aż się zetnie. Całość przecedzamy przez gazę.

7Dodać rozpuszczoną żelatynę. Proporcje żelatyny do wywaru są podane na opakowaniu, dlatego ilość żelatyny będzie zależeć od tego, ile mamy wywaru.

8Zanim ułożymy na półmisku karpia należy najpierw zrobić dekorację (według uznania) i zalać ją odrobiną wywaru. Poczekać aż zastygnie i wtedy układać rybę, a następnie zalać ją resztą zimnego wywaru.

Porcja dla:

1 osoby