Czas przygotowania:
60 min.
Czas gotowania:
30 min.
Całkowity czas:
90 min.

Każdy pomysł na to jak pożytecznie wykorzystać mięso i warzywa z rosołu jest dobry. Poniżej przepis na wyśmienite pierogi z farszem z tych właśnie składników oraz grzybów – pieczarek i leśnych. Pierogów wg tej receptury nie podajemy od razu po ugotowaniu. Pozwalamy im wystygnąć (mogą nawet poleżeć w lodówce 1-2 dni), po czym podsmażamy na złoto i podajemy z zeskwarzonym wędzonym boczkiem oraz czerwonym barszczem lub rosołem. Rewelacja!

Składniki:

  • garstka suszonych grzybów leśnych
  • 250 g pieczarek
  • 2-3 łyżki masła
  • 200 g mięsa z rosołu (oczyszczonego z kości, skóry, itp.)
  • 100 g warzyw z rosołu (marchewka, seler)

Przygotowanie:

1Suszone leśne grzyby namaczamy w ok. pół szklanki dobrze ciepłej wody przez kilkanaście minut. W międzyczasie pieczarki dokładnie płuczemy lub obieramy; większe sztuki kroimy na kawałki.

2W rondlu na dość silnym ogniu rozgrzewamy dwie łyżki masła. Gdy zacznie wrzeć, wrzucamy pieczarki. Podsmażamy intensywnie przez kilka minut często mieszając. Następnie dodajemy grzyby leśne i dolewamy wodę z ich namaczania – jednak bardzo ostrożnie, bo może ona zawierać np. piasek. Rondel przestawiamy na mały ogień, przykrywamy i dusimy przez ok. 20 minut czasami mieszając. Finalnie z grzybów powinna odparować niemal cała woda i pozostać jedynie masło.

3Mięso z rosołu i warzywa kroimy na mniejsze kawałki i blendujemy razem – niekoniecznie jednak na idealnie gładką masę. Następnie blendujemy w ten sposób również uduszone grzyby.

4Zblendowane składniki oraz żółtko jajka łączymy starannie w jednolity farsz. Jednocześnie dodajemy do smaku sól (zwykle ok. 1 łyżeczki) oraz szczyptę mielonego białego pieprzu.

5Tak przygotowany farsz wykorzystujemy do ulepienia pierogów w sposób i z ciasta wg naszego przepisu. Pierogi wrzucamy (najlepiej partiami po ok. 10 sztuk) do dużej ilości (3-4 l) dobrze osolonego wrzątku i gotujemy przez 4-5 minut od ich wypłynięcia na powierzchnię wrzącej wody. Po odsączeniu obficie spłukujemy zimną wodą i pozostawiamy do przestygnięcia (możemy również przechowywać przez pewien czas w lodówce).

6Pierogi najlepiej podać w taki sposób, że podsmażamy je przez kilka minut na niewielkiej ilości oleju rzepakowego lub smalcu, na lekko rumiano i chrupiąco, po czym serwujemy z zeskwarzonym boczkiem oraz czerwonym barszczem lub rosołem.

Porcja dla:

12 osób