45 min.
45 min.
90 min.
Przygotowane z niewyszukanych składników – głównie twarogu i ziemniaków – pierogi ruskie to bardzo znane w Polsce danie. I wbrew temu co niektórym mogłaby sugerować nazwa, mają znacznie więcej wspólnego z kuchnią polską czy ukraińską, aniżeli rosyjską, w której są słabo znane. Chodzi bowiem nie o Rosję, lecz Ruś Czerwoną, czyli mniej więcej wschodnią Galicję i zachodnią Ukrainę.
Pierogi ruskie podaje się z takim dodatkami jak podsmażana cebula, skwarki, śmietana czy czerwony barszcz. Wszystko zależy od upodobań, a potrawa jest całoroczna, jednak w opcjach wegetariańskich dodatków i dressingów jest to bardzo częsty gość na wigilijnym stole.
Składniki:
- 2 średnie ziemniaki (300 g)
- 1 mała cebula (100 g)
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 150 g tłustego twarogu
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu świeżo mielonego
- ciasto na pierogi gotowane wg osobnego przepisu
- 150 g wędzonego boczku (w wersji bezmięsnej pomijamy) oraz 1 mała cebula (100 g) na dressing
Przygotowanie:
1Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości (25 minut), po czym ubijamy na gładką masę.
2Cebulę obieramy i kroimy/siekamy w drobną (2-3 mm) kostkę. Na małej patelni na średnim ogniu rozgrzewamy 2 łyżki oleju i wrzucamy cebulę. Podsmażamy do zeszklenia ok. 3 minuty.
3Twaróg (najlepiej ogrzany – o temperaturze pokojowej) rozgniatamy widelcem. Dodajemy pozostałe składniki: ziemniaki, cebulę razem z olejem, a także sól i pieprz. Wyrabiamy wszystko na jednolitą gładką masę.
4Pierogi lepimy w sposób i z ciasta wg naszego przepisu. Uformowane wrzucamy (najlepiej partiami po ok. 10 sztuk) do dużej ilości (3-4 l) dobrze osolonego wrzątku i gotujemy przez ok. 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię wrzącej wody. Po odsączeniu opłukujemy zimną wodą i najlepiej do razu podajemy z dressingiem z boczku i cebuli (patrz niżej), ewentualnie śmietaną lub czerwonym barszczem. Jeśli musimy podać pierogi później, odgrzewamy je powoli w szczelnie przykrytym naczyniu w piekarniku lub mikrofalówce.
5Boczek kroimy w drobną (ok. 5 mm) kostkę. Cebulę obieramy o kroimy w cienkie (2-3 mm) półtalarki. Patelnię rozgrzewamy na średnim ogniu i wrzucamy boczek. Smażymy 3-4 minuty co pewien czas mieszając, aż wytopi się część tłuszczu. Następnie dodajemy cebulę i smażymy kolejne 5 minut często mieszając. W wersji bezmięsnej cebulę smażymy na lekko złoto na oleju rzepakowym.
Porcja dla:
6 osób